Kiedy nadchodzi grudzień, ostatni miesiąc w roku, a dni stają się coraz krótsze, wszyscy oczekują pięknych chwil, które ten miesiąc przynosi. Na początku miesiąca  - 6 grudnia - jest to Święty Mikołaj, radosny i najbardziej wyglądany przez dzieci dzień w roku. A niedługo potem Święta Bożego Narodzenia, choinka i nagromadzone pod nią prezenty.

Choinka to chyba najpiękniejszy element świątecznego wystroju
Choinka to chyba najpiękniejszy element świątecznego wystroju (by kris69 )

To też wielka radość dla dzieci, które z niecierpliwością wyczekują zakończenia wigilijnej kolacji, by móc wreszcie zajrzeć do kolorowych paczek i zobaczyć jakie niespodzianki mieszczą się w ich wnętrzu. Dorośli również poddają się temu świątecznemu nastrojowi, zwłaszcza gdy widzą radość swych dzieci z powodu otrzymania wymarzonego prezentu oraz gdy upominki, które sobie nawzajem wręczają, są bardzo mile przyjmowane.

Po ceremonii wręczania prezentów napięcie stopniowo opada, dzieci zajmują się tym co otrzymały, a starsi zwykle pozostają jeszcze przy wigilijnym stole i śpiewają kolędy, oczekując na pasterkę. Panie mogą już wreszcie odpocząć po tej przedświątecznej gorączkowej krzątaninie, zakupach, porządkach i szykowaniu potraw. Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta w naszym kraju. Do rodzinnych domów zjeżdżają się wszyscy, aby przy wigilijnym stole podzielić się opłatkiem, wymienić życzeniami, wspólnie spożyć tradycyjne wigilijne potrawy i śpiewać kolędy.

W domach panuje atmosfera wzajemnej życzliwości, wspaniały świąteczny nastrój, gdy w tą jedyną noc w roku wszyscy są razem. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn brak kogoś z członków rodziny. Panuje zwyczaj, że wśród nakrycia stawia się dodatkowe puste nakrycie przeznaczone dla nieobecnego lub dla niespodziewanego gościa. W polskiej tradycji oprócz dodatkowego nakrycia, pod śnieżnobiałym obrusem umieszcza się siano. Wieczerza rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy.

W rodzinach katolickich na początku najstarsza osoba zaczyna modlitwę, czyta fragment z Pisma Świętego, mówiący o narodzeniu Pana Jezusa, po czym rozpoczyna dzielenie się opłatkiem podchodząc do każdego z domowników. Są też modlitwy za zmarłych członków rodziny. Następnie wszyscy siadają do stołu i przystępują do spożywania wieczerzy. W zależności od domowych tradycji na stole może pojawić się dwanaście potraw, jednak najczęściej jest ich mniej i zwykle są nieco inne od tych spożywanych przed laty. Jednak w żadnym domu nie zabraknie czerwonego barszczu z uszkami, śledzi i innych ryb przygotowanych na różne sposoby oraz na zakończenie kolacji słodkich wypieków. W niektórych domach przygotowuje się specjalnie na wigilijną kolację kutię oraz kompot z suszonych jabłek, śliwek i gruszek. Wśród potraw pojawiają się dania z grochem i kapustą, pyzy, zupy grzybowe, rybne, łazanki, kluski z makiem, łamańce z makiem, pierniczki.

Tradycje obchodów Bożego Narodzenia i przygotowywanego jadłospisu są stare i w każdej rodzinie inne. Ważny jest jednak sam nastrój świąt, właściwa atmosfera i zadowolenie wszystkich zgromadzonych. O udanych świętach nie decyduje ilość dań na stole czy jakość i wartość prezentów, lecz właśnie radość i ta wzajemna życzliwość i miłość, które powinny być głównymi uczuciami panującymi w każdej rodzinie. Tak spędzone święta pozostaną na długo w pamięci i spowodują, że z niecierpliwością każdy z nas będzie oczekiwał następnych.

Zachowanie zwyczajów świątecznych i odpowiednia atmosfera przy stole oraz okazywane serdeczne uczucia do wszystkich członków rodziny są ponadto dobrym wzorem do naśladowania przez najmłodszych, ucząc ich polskiej dawnej tradycji, przekazując to co to najlepsze i ucząc jak mają postępować w życiu.

Menu

 

Polecamy